Ontving je een e-mail waarin je afgeperst wordt met valse naaktbeelden? Laat je dan niet doen, het gaat om een veelgebruikte vorm van oplichting. De jongste weken zag de FOD Economie een enorme toename van het aantal meldingen.
"Ik heb je besturingssysteem gehackt. Ik bekeek de sites, en meer bepaald de pornosites die je vaak raadpleegt. Ik gebruikte ook de camera van je computer om je te filmen. Je bent een echte viezerik! Je zou toch niet willen dat je ouders, vrienden of collega’s deze beelden te zien krijgen?”
Die soort oplichting wordt sextortion of seksuele afpersing genoemd. Sextortion is strafbaar: het gaat zowel om afpersing als oplichting, twee ernstige misdrijven. De oplichters beweren in een e-mail dat ze bijvoorbeeld naaktfoto’s of filmpjes hebben gemaakt terwijl je pornosites bezocht. Geef je hen geen geld of bitcoins, dan verspreiden ze de beelden.
In sommige gevallen beweren ze zelfs dat ze jouw pc kunnen blokkeren en dat het geen nut heeft om je wachtwoord te veranderen. De oplichters bespioneren je zogezegd continu, maar in de meeste gevallen hebben ze je gegevens gewoon uit een openbare databank gehaald en is jouw computer of account helemaal niet gehackt. Wees gerust: beelden of foto’s hebben ze niet, geef dus niet toe aan de chantage.
Ik werd gecontacteerd door een persoon op Instagram en die persoon wilde ons gesprek voortzetten via WhatsApp. Daarna vroeg ze me om via video te praten. Ze maakte een korte video van mijn hoofd en dreigde daarna valse video's van seksuele aard te verspreiden als ik haar geen 2.700 euro betaalde.Ivo
De FOD Economie kreeg de jongste weken enorm veel meldingen over afpersing, waarbij het voornamelijk over sextortion ging. In april werden in 1 maand tijd meer dan 1.300 meldingen ingediend bij het Meldpunt, dat is een verzevenvoudiging van het aantal meldingen ten opzichte van de maand voordien.
- Zwicht niet voor de druk of bedreigingen. Geef je één keer toe, dan maak je het de oplichters makkelijker om jou opnieuw af te persen.
- Klik in geen geval op (verdachte) links en betaal zeker niet! De mails of berichten kunnen er soms een beetje anders uitzien, maar de werkwijze van de oplichters blijft dezelfde.
- Controleer welke gegevens de dader van jou heeft en verander die. Heeft de afperser bijvoorbeeld jouw Skype-gegevens, verwijder dan je Skype-account. Hetzelfde geldt voor je e-mailadres, Facebookaccount, telefoonnummer enzovoort. Wil je je account echt niet verwijderen, deactiveer het dan in elk geval minimaal 2 weken en verander je wachtwoorden. Installeer ook een antivirussysteem en doe een scan van je computer.
- Heb je geld verloren of proberen ze je af te persen, dan kan je best een klacht indienen bij de lokale politie. Zij kunnen een onderzoek naar de oplichters opstarten zodat die niet nog meer slachtoffers maken.
- Meld de afpersing ook bij het Meldpunt van de FOD Economie (thema “Afpersing”).
Over FOD Economie
De FOD Economie voorziet de hefbomen voor een competitieve, goedwerkende en duurzame economie en ondersteunt de economische groei van ons land. De FOD neemt deel aan het economisch beleid en werkt mee aan het vastleggen van een modern wettelijk kader voor de Belgische economie, rekening houdend met de institutionele, Europese en internationale context. De bescherming van de consumenten en de ondernemingen, met specifieke aandacht voor de kmo’s, staat hierbij centraal.
Contactgegevens
-
Download vCard
- Lien Meurisse (NL)
-
Enkel voor journalisten
Tel.: +32 2 277 90 93
Gsm: +32 477 55 50 83 - press@economie.fgov.be
Gerelateerde thema's
Gerelateerd nieuws
Brandstoffen nodig? Let op voor valse webshops!
Nu de dagen killer worden gaan sommige consumenten op zoek naar goedkope brandstoffen. Oplichters profiteren daarvan door nepwebsites op te zetten waar ze die producten verkopen
Driekwart van de Belgen shopt online
E-commerce trekt steeds meer consumenten aan maar die populariteit gaat ook gepaard met een stijgend aantal meldingen over misleidende of frauduleuze online praktijken.
De IBAN-naamcontrole helpt in de strijd tegen factuurfraude
Vanaf vandaag wordt de naam van de begunstigde bij bankoverschrijvingen gecheckt met het rekeningnummer van de begunstigde. Komt deze naam niet overeen, dan wordt de betaler gewaarschuwd.
FOD Economie waarschuwt consumenten voor Reizendeals.nl
Consumenten boeken zonder het te beseffen een reis via die vakantiewebsite. Als ze nadien weigeren om de reis te betalen, komt een incassobureau aankloppen.
FOD Economie grijpt sneller in tegen onbetrouwbare websites
De Economische Inspectie kan onbetrouwbare websites sneller aanpakken en zo nieuwe slachtoffers voorkomen. Die aanpak is al gebruikt bij 30 websites, waardoor bijna 25.000 mensen op tijd werden gew...