Kloof tussen mannelijke en vrouwelijke ondernemers verkleint

1 op 3 ondernemers is vrouw

046-23 Entreprenariat féminin.jpg
  • jpg

Iets meer dan één op de drie zelfstandigen in België is een vrouw (35,7 %). Daarmee bevindt België zich in de middenmoot ten opzichte van de buurlanden. Bovendien verkleint de kloof tussen mannelijke en vrouwelijke ondernemers in ons land jaar na jaar. Dat is bemoedigend, zeker naar aanloop van Internationale Vrouwendag op 8 maart.

Hoewel de genderkloof in het ondernemerschap afneemt, blijven vrouwen momenteel nog minder geneigd dan mannen om een zelfstandige activiteit uit te oefenen. Daarnaast leiden zij vaker kleinere ondernemingen met minder werknemers dan hun mannelijke tegenhangers.

Stijging op lange en korte termijn

Het aantal vrouwelijke ondernemers groeit wel geleidelijk. Al meerdere jaren neemt het procentueel sterker toe dan het aantal mannelijke zelfstandigen. Daardoor wordt de genderkloof in het Belgische ondernemerslandschap langzaam kleiner. Waar vrouwen in 2007 slechts 33,7 % van de zelfstandigen en helpers vertegenwoordigden, steeg dat percentage in 2024 naar 35,7 %. In absolute cijfers waren er in 2024 9.760 vrouwelijke zelfstandigen en helpers meer dan een jaar eerder.

Zelfstandigen en starters in België in 2024

Die kloof zal wellicht verder afnemen, aangezien vrouwelijke zelfstandigen gemiddeld iets jonger zijn dan mannelijke zelfstandigen. Zo is 11,8 % jonger dan 30 jaar en behoort 23,9 % tot de leeftijdsgroep 30–40 jaar, tegenover respectievelijk 10,9 % en 21,6 % bij mannen. Ook het aandeel zelfstandigen jonger dan 60 jaar ligt bij vrouwen bijna 5 procentpunten hoger (83,2 %) dan bij mannen (78,3 %).

Vrouwen waren in 2024 goed voor 27,6 % van alle nieuwe zelfstandige activiteiten, dat zijn 46.809 vrouwelijke starters. Het gaat om een stijging van 2,4 % ten opzichte van 2023. Bij mannen werd daarentegen een daling van het aantal starters vastgesteld (-1,7 %).

Vrouwelijke zelfstandigen zijn voornamelijk actief in de vrije beroepen en de handel, waar respectievelijk 44,3 % en 26 % van hen werkzaam is. In die sectoren blijven mannen echter in de meerderheid.

Enkel in de dienstensector zijn vrouwelijke zelfstandigen talrijker (58,4 %) dan mannelijke (41,8 %). De grootste genderongelijkheid doet zich voor in de industriesector, waar vrouwen slechts 16,6 % van de zelfstandigen vertegenwoordigen.

Zelfstandigen en helpers in België

België presteert gemiddeld goed

Hoewel het ondernemerschapspercentage bij vrouwen in België lager ligt dan bij mannen, bevindt het aandeel vrouwelijke ondernemers zich in de middenmoot ten opzichte van de buurlanden. De ondernemerschapsgraad van Belgische vrouwen ligt hoger dan die van Luxemburg, Duitsland en het EU-gemiddelde, maar ligt iets lager dan het ondernemerschapspercentage van Franse en Nederlandse vrouwen. Net als in andere Europese landen blijken vrouwelijke zelfstandigen in België echter minder vaak personeel in dienst te nemen dan hun mannelijke tegenhangers.

Mijn KMO-plan , dat tot doel heeft het ondernemingsklimaat in België te versterken en drempels voor zelfstandigen weg te nemen, zet ook sterk in op het stimuleren van vrouwelijk ondernemerschap. Via een samenhangende reeks maatregelen rond begeleiding, financiering, netwerking en sociale bescherming wil de federale regering vrouwen ondersteunen bij de opstart en verdere uitbouw van hun onderneming. In het bijzonder gaat aandacht naar het versterken van het sociaal statuut van vrouwelijke zelfstandigen, met maatregelen die een betere combinatie van ondernemerschap en gezinsleven mogelijk maken. Zo wordt de sociale bescherming rond moederschap en ouderschap uitgebreid en worden bestaande regelingen geëvalueerd en verbeterd. Eléonore Simonet, minister van Middenstand, Zelfstandigen en KMO's

De FOD Economie engageert zich voor vrouwelijk ondernemerschap. Daarom publiceren we cijfers en indicatoren die de trends op dat vlak in kaart brengen en opvolgen.

Ontdek ze op onze webpagina’s over vrouwelijk ondernemerschap:

Favicon for economie.fgov.be Vrouwelijk ondernemerschap economie.fgov.be

Ontvang het laatste FOD Economie nieuws via RSS.

Of abonneer handmatig met de Atom URL